در مورد نقاط دیدنی و توریستی و طبیعت مشهد و اطراف آن و ...
دوشنبه 15 مهر‌ماه سال 1387 ساعت 11:14 ب.ظ
Nishaboor نیشابور 1

Neyshābūr

Neyshābūr, town in northeastern Iran, located in Khorāsān Province, in a beautiful and fertile valley, near Mashhad (Meshed). Cotton, grains, and fruits are the most important products. The town was the birthplace, and contains the grave, of the Persian poet Omar Khayyám. Population (1994 estimate) 154,511.

نیشابور
موقعیت جغرافیایی
نیشابور که در استان خراسان واقع شده، از شمال به رشته کوههای «بینالود» و از جنوب به بخش «کدکن» از توابع تربت حیدریه و بخش «ریوش» از توابع کاشمر، از مشرق به مشهد و از مغرب به سبزوار محدود می شود. بلندترین نقطه این شهر قله «بینالود» در شمال نیشابور است که بلندی آن به حدود 3400 متر می رسد.

زیباترین و چشم نوازترین گردشگاههای آن که برخی پرجمعیت ترین گردشگاههای نیشابورند نیز در دامنه رشته کوه البرز قرار گرفته است. «دیزباد علیا» در میان دره ای در شرق شهر، و «شهرک درود»، «خروعلیا»، «خرو سفلی»، «حصار» و «بوژان» به موازات آن دره از شمال به جنوب ادامه می یابند. «باغرود»، «غار ابراهیم ادهم» و «برف ریز» نیز در شمال شهر واقع شده اند.

نزدیکترین شهر به نیشابور، سبزوار است که کمابیش یکصد کیلومتر با آن فاصله دارد.

آب و هوا

نیشابور ـ که بامدادان پرطروات آن زبانزد خاص و عام است و در شعر و ادب آوازه ای ویژه یافته است ـ از اقلیم استپی سرد برخوردار است و درجه حرارت متوسط سالانه آن به حدود 5/14 درجه سانتی گراد می رسد. گرمترین روز سال در تیرماه تا 42+ و سردترین آن در آذرماه 25- درجه بوده است. فشار جو در ماههای آبان و آذر، بیشتر و در ماههای تیر و مرداد کمتر است. رطوبت نسبی نیز در بهمن ماه بیشتر و اوایل تیر کمتر بوده است. همچنین در دی ماه بیشترین میزان بارندگی سالیانه با 4/46 میلی متر اندازه گیری شده است.

نیشابور به علت موقعیت خاص جغرافیایی همواره مورد توجه بوده و در تاریخ ایران جایگاه خاصی دارد .

این شهرستان بارها بر اثر حمله اقوامی چون غزها و مغولان و نیز زلزله ویران شده ولی به علت غنی بودن آب ، زمین و موقعیت خاص جغرافیایی مجددا احیاء و آباد گردیده است بطوریکه تاریخ نویسان آن را آبادترین شهرهای خدا ، ابر شهر لقب داده اند .

وجود آرامگاه شاعران بزرگ و هنرمندان گرانقدر چون عطار ، خیام ، کمال الملک و نیز فقیهی والا مقام نظیر فضل بن شاذان که از راویان بزرگ اسلام و از صحابه بزرگوار سه امام معصوم بوده و همچنین نزدیکی آن به مرکز استان و بارگاه ملکوتی ثامن الائمه و وجود ییلاقات و آب و هوای خوش ، خاک مساعد ، آب فراوان ، وجود قنوات و چاه های عمیق ، رونق کشاورزی به این شهرستان بخشیده و چهره ای ممتاز در میان شهرستان های استان یافته است .

نیشابور در زمان خلافت خلیفه سوم به تصرف اعراب درآمد و تا سال 180 هجری با شورشها و
نهضت های مختلف دست به گریبان بود .


Home

خانه

صفحه اول گردشگری مشهد